خانه >> آموزش >> فمیلی انواع ساپورت لوله و داکت (پارامتریک)

فمیلی انواع ساپورت لوله و داکت (پارامتریک)

فمیلی انواع ساپورت لوله و داکت (پارامتریک)

ساپورت لوله و داکت Pipe Support Revit

همینطور که میدانید جهت مهار بار یا وزن لوله نیاز به مهار آن توسط ساپورت با شکلهای مختلف با توجه به شرایط پروژه می باشد.که انتخاب این ساپورتها نیاز به دانستن استانداردهای مربوط به آن در پروژه های مختلف می باشد.

ساپورت لوله

ساپورت‌های لوله (pipe supports)، قطعاتی از پایپینگ هستند که برای نگه داشتن و بالا بردن لوله از یک سازه نگه دارنده برای آرایش عمودی و افقی طراحی می‌شوند. گایدهای لوله (pipe guides) و اسلایدهای لوله (pipe slides) برای امکان حرکت طولی به دلیل انبساط انقباض لوله طراحی شده‌اند. ساپورت‌های کفشکی (shoe supports)، کلمپ‌های U، ترمزهای محوری (axial stops)، ساپورت‌های فنری (spring supports) چند مثال از ساپورت پایپینگ می‌باشد.که دارای انواع مختلفی ( مهار تک لوله ای،دو لوله ای بصورت نبشی دوبل و در صورت وجود سه لول ازنوع سه طبقه ی با نبشی با کرپی ) استفاده می شود.

 

انواع ساپورت های لوله کشی

Resting: تکیه گاهی برای تحمل وزن لوله کشی

Hanger: وسیله ای جهت مطلق نگه داشتن لوله

Anchor: یک ساپورت تخت که از حرکت و دوران لوله در کلیه جهات در اثر حرارت, ارتعاش و غیره جلوگیری می کند.

Tie: ترکیبی از چند مفتول,میله وغیره جهت مقید کردن حرکت لوله کشی

Dummy Leg : یک قطعه طولی که جهت ساپورت خط به زانویی جوش داده می شود .

  Giude : وسیله ای جهت جلوگیری از تغییر مکان جانبی لوله و آزاد گذاشتن آن در حرکت طولی.

Shoe : یک قطعه فلزی که به زیر لوله متصل گشته و بر روی فولاد ساپورت    قرار می گیرد.

Saddle : یک اتصال جوشی برای لوله هایی که نیاز به عایق داشته و در معرض حرکت طولی یا پیچی قرار دارند.

مدل ساپورت لوله با نرم افزار Revit mep
مدل ساپورت لوله با نرم افزار Revit mep

کفشک لوله ( pipe shoe )

کفشک لوله ( pipe shoe ) غالبا برای جلوگیری از هدر رفتن دما در لوله های با حرارت بالا و همچنین تامین ایمنی کارکنان اطراف لوله ها, آن ها را عایق می نمایند و باید به این نکته نیز توجه داشت لوله ای که عایق گردیده اگر به صورت مستقیم بر روی سازه تکیه گاه قرار گیرد عایق لوله صدمه خواهد دید .

برای حل این مشکل از کفشک استفاده می شود. از دیگر موارد استفاده از کفشک ها در خطوط شیبدار می باشد که لوله به علت داشتن شیب توسط آنها بر روی سازه می نشیند.

راهنما لوله ( pipe Guide )

راهنما لوله (  pipe Guide ) در گروه مهار کننده ها قرار می گیرند, از Guide ها زمانی استفاده می شود که محدود نمودن کلی لوله مد نظر نیست .

راهنما لوله (  pipe Guide )  ها حرکت لوله ها را در جهت عمود بر راستای لوله محدود می نمایند. عموما از آن ها در روی Pipe rack ها در فواصل معین و مساوی استفاده می شود. به این نکته باید اشاره کرد که pipe guide ها از حرکات جانبی در لوله جلوگیری می نمایند. در لوله هائی که از shoe استفاده می شود guide  ها shoe را محدود می نمایند.

تیر آویز ( Hanger Rod )

تیر آویز ها ( hanger rod ) در تکیه گذاری ( supporting ) روشی استاندارد و رایج می باشد.

هنگامی که بخواهیم لوله یا لوله هائی را از بالا بگیریم از این گونه آویز ها استفاده می نمائیم .

تیرهای آویز توسط یک سازه از بالا معلق نگه داشته می شوند. تیرهای آویز به دو دسته مختلف تقسیم می شوند.

دسته اول:

– برای معلق نگه داشتن یک لوله است .

– از اجزاع ساده ای تشکیل شده اند , از یک تیر یا میله و یک clamp دسته دوم که برای معلق نگه داشتن چند لوله کاربرد دارد که گاهی اوقات trapeze نیز می نامند.

دسته دوم:

مدل ساپورت داکت و سینی کابل با نرم افزار Revit mep
مدل ساپورت داکت و سینی کابل با نرم افزار Revit mep

– برای معلق نگه داشتن چندین لوله به کار می روند.

اجزاء trapeze :

شامل یک تیر با مقطع مشخص که از طرفین انتهائی توسط دو میله نگه داشته شده است.

طول این تکیه گاه ( طول تیری که لوله ها بر روی آن می نشینند ) می تواند تا ۳ متر باشد و باید به این نکته  نیز توجه داشت هرچقدر این طول کمتر باشدمقدار نیروئی که قادر به تحمل آن است نیز افزایش می یابد.

آویز فنری ( spring hanger )

آویز فنری ( spring hanger ) را می توان یک تیر-آویز انعطاف پذیر دانست بدین صورت که هنگامی لوله تحت تأثیر دما قصد حرکت و جابجائی در جهت بالا وپائین را داشته باشد Spring Hanger به گونه ای عمل می نماید که همراه لوله عکس العمل نشان می دهد و در عین حال وزن سیستم را می گیرد.

باید به این نکته اشاره داشت که این تکیه گاه به صورت معکوس هم وجود دارد . در این حال Spring آویزان نیست بلکه لوله بر روی آن می نشیند. در هر صورت Spring support برای مقابله با پدیده ( Lift Off بلند شدن لوله از روی تکیه گاه ) کاربرد دارند.

Spring ها به دو دسته تقسیم می شوند:

۱٫متغییر (  Variable ):

– این نوع ارزان تر می باشد که در مقابل فشردگی و جمع شدگی عکس العمل معمول یک فنر را نشان می دهد.

– نیروی وارده به لوله تابعی از جابجایی است که در لوله وارد می شود.

۲٫ثابت ( Constant ):

– نوع ثابت بر خلاف نوع متغییر در مقابل فشردگی و بازشدگی فنر یک نیروی ثابت عکس العملی از خود نشان می دهد, پس از یک مکانیزم نسبتا پیچیده تری نسبت به نوع اول برخوردار است .

– این نوع فنر نسبت به نوع اول گرانتر نیز می باشد.

ساپورت پیک آپ ( Pick Up support )

ساپورت پیک آپ معمولا بر روی rack ها فاصله بین تیر ها بیشتر از شش متر است یا در مواردی برای خطوطی که سایز بالایی دارند فاصله بین تکیه گاه بیشتر از هفت متر می باشد. در عین حال اگر خطوطی که سایز کمی دارند در کنار این خطوط قرار گیرند این span ( فاصله بین دو تکیه گاه ) بیشتر از span مجاز برای خطوط کوچکتر است و حتما لوله های کوچکتر شکم خواهند داد که این خود ایجاد کننده pocket و یا مشکلات دیگری در جوش ها و … می شود.

برای حل این مشکل از Pick Up Support ها استفاده می شود.بدین صورت که از طریق خط لوله قطور تر خط لوله کوچکتر گرفته می شود. همانطور که در شکل دیده می شود می توان با استفاده از یک پروفیل مانند شکل یک L شکل سیستمی را با توجه به بزرگ بودن قطر لوله اصلی آماده نمود که برای لوله نازک تر به عنوان تکیه گاه عمل نماید. این کار عموما بین دو تکیه گاه اصلی صورت می گیرد(Pipe Support Revit)

فیلد ساپورت (Field Support)

انتخاب صحیح و به صرفه تکیه گاه در سیستم های لوله کشی یکی از مهمترین و در عین حال پیچیده ترین کارها برای کارشناس تکیه گذاری ( supporting ) و انتخاب آن با روند صحیح در مرحله طراحی سیستم حل می شود. در حقیقت یک تکیه گذاری خوب ریشه در طراحی خوب سیستم لوله کشی دارد . سیستم لوله کشی بهتر است در اطراف سازه های فلزی طراحی شود تا یک مسیر منطقی و بهینه را برای تکیه گاه گذاری سیستم فراهم آورد.

فیلد ساپورت (Field Support) هنگامی که لوله از Rack خارج می شود و تغییر ارتفاع می دهد و به زمین نزدیک می شود با توجه به دور شدن لوله از سازه ها و دیگر دسترسی هائی که برای تکیه گاه گذاری لوله استفاده می شود از نوع دیگری از تکیه گاه ها استفاده می شود در این نوع تکیه گاه لوله از زمین گرفته می شود که می تواند یک مکعب بتونی باشد که sleeper نامیده می شود یا به جز مکعب بتونی سازه کوچکتر بر روی آن قرار می گیرد تا به عنوان تکیه گاه و مهار کننده لوله بر روی آن بنشیند(Pipe Support Revit)

عوامل تاثیر گذار در انتخاب تکیه گاه ها و مهار کننده ها از جمله فیلد ساپورت (Field Support) عبارتند از :

۱- وزن سیستم

۲- دسترسی به سازه فلزی

۳- مسیر و جهت نیرو یا جابجائی

۴- دمای سیستم

۵-  مقدار بلند شدن لوله از روی تکیه گاه تحت دما

۶- شرایط لوله نظیر داشتن عایق و یا شیب دار بودن

——————–************——————-+++++++++—————-

هزینه دانلود: ۱۹۹۰۰ تومان

 

 

فمیلی ساپورت لوله و داکت نرم افزار Revit MEP
فمیلی ساپورت لوله و داکت نرم افزار Revit MEP

همچنین ببینید

آنالیز انرژی ساختمان با پلاگین (Insight360 (For Revit 2019

آنالیز انرژی ساختمان با پلاگین (Insight360 (For Revit 2019  آشنایی با پلاگین Insight360 برای نرم …

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

فروشگاه محصولات آموزش Revit MEP رد کردن