خانه >> توضیحات >> راجع به نرم افزار Revit MEP (رویت مپ)

راجع به نرم افزار Revit MEP (رویت مپ)

نرم افزار Revit MEP)Mechanical.Electrical.Plumbing) به عنوان مدلسازی اطلاعات ساختمان، ابزاری است مبتنی بر درک مستقیم طرح که توسط کمپانی بزرگ Autodesk ارائه گردیده است که سبب تمرکز بهتر فکر طراح بر روی طرح مهندسی خود می گردد. این نرم افزار فرایند تصمیم گیری را به نحو بسیار چشمگیری ساده نموده و سبب هماهنگی بهتر بین مهندسین مکانیک، معمار، برق و تاسیسات می شود و اشتباهاتی که در حین کار بین تیمهای مهندسی پیش می آید را با ارائه جداولی که می توان پارامترهای مورد نظر را با توجه به نیاز انتخاب کرده ارائه نموده و در این جداول که دارای اهمیت خاصی می باشد بیاوریم.

با توجه به پیشرفتهای فراوانی که در زمینه مهندسی اطلاعات ساختمان BIM  صورت گرفته است طراح های نوین از حالت ۳D فراتر رفته بطوری که در روش BIM بعد چهارم (زمان) و بعد پنجم (ارزش مالی پروژه) نیز در این نرم افزار اضافه گردیده است.روشهای نوینی که در این نرم افزار قابل توجه و تامل می باشد، محاسبات دقیق این نرم افزار بخصوص پارامترهایی(دبی،فشار،سرعت،افت فشار سیال،….) که دارای اهمیت خاصی در کاربردهای مهندسی مکانیک بوده که این پارامترها را با توجه به نیاز شما ارائه می نماید.

درقسمت لوله کشی ساختمان شما با انتخاب وسایل بهداشتی جهت لوله کشی این نرم افزار بهترین و کوتاهترین آن را که از لحاظ اقتصادی نیز به صرفه میباشد ارائه می نمایید.در طراحی با این نرم افزار، اطلاعات ثبت شده در چند قسمت آورده شده است و به راحتی می توان به آنها دست یافت. طرحهای پیشنهادی در موقع ترسیم امکان دست یابی به بهترین نوع مسیر را به ما پیشنهاد می کند. اتصال عضوهای مختلف در حین طراحی به نحوی است که امکان مزاحمت برای عضو دیگر وجود ندارد، همچنین یکی از موارد مهم کاربرد در موقع اتصال عضوها، پیشنهاد راههای مختلف اتصال است به طوریکه هیچ کدام از طرحهای پیشنهادی مزاحمتی برای اتصال عضو های دیگر ندارد.

از این نرم افزار به دلیل ارائه جداول زمانبندی می توان به عنوان مهندسی اطلاعات نام برد.

از این نرم افزار می توان جهت محاسبه و طراحی مربوط به سیستمهای گرمایشی (Piping)، فاضلاب، آب سرد و گرم، تهویه مطبوع، آتش نشانی، الکتریکال، تحلیل بار سرمایشی و گرمایشی ساختمان و حتی به عنوان نرم افزاری در محیط های صنعتی، کارخانه ها،پالایشگاهها، نیروگاهها و… استفاده نمودتمامی ترسیمات، طراحی و محاسبه به وسیله نرم افزار Revit MEP بصورت واقعی و هوشمند انجام گرفته و تمامی اجزاء را در سیستمهای مختلف تاسیساتی به هم متصل می نماید.

از دیگر قابلیتهای این نرم افزار می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

۱) به دلیل ۳ بعدی بودن نرم افزار می توان تغییرات لازم را بر روی سیستم تاسیساتی ساختمان با توجه به نیاز، با تسلط کامل اعمال نمود.

۲) امکان تبادل فایلهای محاسباتی با دیگر نرم افزارها

۳) اتصالات لوازمات بهداشتی به بهترین نحو ممکن و با در نظر گرفتن عوامل اقتصادی آن صورت می گیرد.

۴) محاسبه قطر مناسب جهت سیستم Piping و کانالها با در نظر گرفتن عوامل بهینه سازی و اقتصادی با توجه به در نظر گرفتن سرعت و اصطکاک درون لوله ها محاسبه می کند.

۵) ترسیم و طراحی سه بعدی موتورخانه ها ( تجهیزات موتورخانه با مشخصات فنی آن در نرم افزار موجود می باشد.)

۶) حتی این امکان نیز در نرم افزار وجود دارد که اگر تجهیزاتی همانند پمپ، زانویی،…در تجهیزات اضافه شده، به نرم افزار وجود نداشت شما میتوانید این تجهیزات را به وسیله نرم افزار در محیط FAMILY و با مشخصات فنی مورد نظر خود طراحی نمایید.

۷) تعداد نفراتی که جهت تکمیل یک پروژه با هم همکاری می کنند را به حداقل می رساند. محاسبات سریع و دقیق

۸) ارائه جداول زمانبندی توسط نرم افزار مطابق بااستانداردهای مورد استفاده در ساختمان (مشخص کردن تاسیسات به کار رفته در ساختمان به همراه مشخصات از قبل تعریف شده ی آنها توسط نرم افزار)

۹) در هر اتصال بین عضوها، چندین مسیر توسط نرم افزار ارائه می گردد که با انتخاب هر مسیر براساس شرایط اتصال می توان بهترین مسیر را انتخاب کرد.

۱۰) تمامی وسایل اضافه شده به هر سیستم در نوار منو  System Browser قابل نمایش می باشد.

۱۱) در طراحی سیستمهای پیچیده امکان تداخل(Clash) وجود دارد که نرم افزار به دلیل هوشمند بودن از این تداخلات جلوگیری نموده و بهترین و بهینه تری مسیر را پیشنهاد میکند.

و در انتها
گرمایش بوجود آمده در ساختمان بر روی کارایی لوله ها، کانال و سیمهای الکتریکی توکار تاثیر می گذارد که بسیاری از پیش بینی های ما را در طراحی دچار خطا میکند. بعنوان مثال در محیطی از ساختمان که بهینه سازی انرژی مد نظر میباشد، این نرم افزار هزینه ها و گرمای ناشی از خورشید و بسیاری دیگر از پارامترهایی که بر روی گرمایش ساختمان تاثیر میگذارد در محاسبات خود لحاظ می نماید.

 

 

همچنین ببینید

فمیلی انواع شیر قطع و وصل اجرایی(متریک و ایمپریال) با کیفیت عالی

شامل ۵۰ نوع فمیلی شیر قطع و وصل(کشویی و ربع گرد …) که این شیرالات در …

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

فروشگاه محصولات آموزش Revit MEP رد کردن